torsdag 28 mars 2013

Bevakningslistan mars 2013

Som utlovat kommer här månadens uppdaterade bevakningslista. Om du undrar vad bevakninglistan är för något, vilka kolumnerna är och vad jag använder den till, läs det här inlägget.

Den här månaden föll valet på listans fyra, Industrivärden C, eftersom jag vill köpa Apple i teknologiportfölj (med Google och Microsoft, summan har fått en egen rad). Jag ville inte investera tillräckligt mycket för att köpa en Maersk-aktie och Handelsbanken är redan en väldigt stor del (29 procent) av min portfölj.

AktieValutaNEPSP/EMot. prisKursK/M
AppleUSD44.1018793.80452.0057%
A.P. Möller-MaerskDKK3,5001552,50043,48083%
HandelsbankenSEK21.0015315.00267.0085%
IndustrivärdenSEK10.0013.5135.00118.0087%
FortumEUR1.401216.8015.8094%
SkanskaSEK8.0015120.00117.0098%
Teknologiportfölj99%
Sampo AEUR2.001530.0029.90100%
MicrosoftUSD1.821527.3028.40104%
Beijer AlmaSEK9.0015135.00142.00105%
Hennes & MauritzSEK11.0020220.00232.00105%
SwedbankSEK11.5012138.00146.00106%
Investor ASEK11.5013.5168.75183.00108%
SKFSEK9.0015135.00156.00116%
AvanzaSEK8.3018149.40173.00116%
The Coca-Cola CoUSD1.901834.2040.20118%
Wal-Mart Stores USD4.101561.5074.80122%
LundbergföretagenSEK14.0015210.00259.00123%
Johnson & JohnsonUSD4.201563.0081.30129%
Alfa LavalSEK7.4015111.00147.00132%
Atlas CopcoSEK8.0815121.25163.00134%
GoogleUSD32.4718584.46803.00137%
Procter & GambleUSD3.601554.0077.10143%
Unilever PLC ADRUSD1.901528.5041.60146%
SCASEK8.5012102.00165.00162%

Som synes är det numera bara ett litet antal av bolagen på listan som jag betraktar som köpvärda (K/M < 100 procent), och antalet verkar minska varje gång jag publicerar listan.

Vad händer om/när inga bolag ser köpvärda ut? Då avstår jag från köp. Jag letar hela tiden efter ytterligare bolag som är så attraktiva kvalitetsmässigt att de platsar på listan, men det är inte så ofta man finner något. Observera att jag inte har någon avsikt att "bygga likvider" eftersom en sådan strategi innebär att man behöver en motsvarande strategi för när man ska investera likviderna igen och där uppstår lätt ett tajmingproblem.

Om nu allting ser för dyrt ut för att köpa, borde jag inte sälja? Jag anser att mina köppriser är försiktigt satta och satta från den situation vi har idag. Skulle det bli en rejäl konjunkturuppgång så kan det visa sig att även dagens priser är mycket låga. Det är en av många goda anledningar att undvika hoppande in och ur marknaden.

39 kommentarer:

  1. Rekommenderar stock screenern på ft.com. Där kan du baserat på nyckeltal filtrera fram aktier över hela världen.

    Jag höjer dock ett varnande finger! Även om den är bra på att filtrera fram alternativ, så kan det ibland vara som så att nyckeltalen inte helt stämmer vid närmare granskning.

    Så använd den som steg nr 1, men sen är det bara att läsa in sig på företaget som gäller.

    SvaraRadera
  2. finance.google.com är bättre.
    Stödjer sedan en tid tillbaka väldigt många internationella marknader till skillnad från tidigare då endast NYSE/NASDAQ gick att screen:a.

    SvaraRadera
    Svar
    1. I den mån jag använder screeners är det just Google Finance jag använder. Tycker det är lättanvänt och stort nog. Men jag får medge att jag aldrig någonsin hittat ett investeringsobjekt via en screener.

      Radera
  3. Alltid intressant att se hur din syn på företagsvärden förändras över tid :)

    På ämnet att inte investera i aktier, har du funderat något på andra investerings-former, när du inte har några bra aktier att placera pengar i dvs?

    Jag har funderat lite på guld i och med att aktie-marknaden är så dyr, men det är tyvärr inget jag känner att jag är tillräckligt insatt i.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Min syn på olika investeringsslag sammanfattas i det här inlägget. Det enda alternativet jag känner mig bekväm med är räntebärande investeringar av olika slag.

      Radera
  4. Gillar din bevakningslista.
    Hur tror du Industrivärdens bevakningslista för nyinvesteringar ser ut?
    Enligt rapporten har de ca 50 bolag som möter uppställda investeringskriterier och efter "djupare analys" 20 potentiella bolag på sin lista.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har faktiskt varit på gång att skriva ett inlägg om deras investeringskriterier men jag kom av mig av någon anledning. Nu när du påminner mig så kanske...

      Radera
  5. Hej! Tack för en alltid inspirerande blogg och intressanta tankar!
    Har inte sett ett intresse för skanska på ett tag och de har inte platsat in på alla dina investeringskrav (finansiell ställning och intjäningsstabilitet) tidigare.
    Är det något nytt eller något som ändrats som har hänt bolaget som gör att du fått upp ögonen för det?
    Tack!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej, jag antar att du syftar på vad jag skrev i min analys av Skanska? Intjäningsstabiliteten är ju faktiskt ok nu, de senaste tio helåren (2003-2012) har slutat med vinst. När det gäller finansiell stabilitet var jag lite inne på det i analysen; Skanska behöver lånefinansiera en del av sina omsättningstillgångar och har därför svårt att leva upp till mitt standardkriterium.

      Tar man hänsyn till dessa så anser jag att Skanska passar in i min portfölj. Bolaget har visat sig extremt konkurrenskraftigt internationellt och drar nytta av skalfördelar.

      Radera
  6. Ser du några tydliga konkurrensfördelar när det gäller Sampo, Beijer Alma, AlfaLaval och Atlas Copco?

    Buffet brukar ju prata om att han vill att försäkringsbolag ska erbjuda lägsta pris och ha bästa service eftersom det är svårt att konkurrera med andra faktorer? Vet du hur Sampo står sig i kundnöjdhet? Vad jag har hört inom försäkringsbranschen så brukar man tala om Folksam, IF och Länsförsäkringar som de bolag som står sig bra bland kunder.
    Fina bolag på bevakningslistan!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det var ingen liten fråga :-)

      Sampo: nordiska försäkringsköpare har ett helt annat mönster än nordamerikanska. Vi är trogna våra försäkringsbolag, handlar sällan upp och betalar därmed högre premier i snitt än i USA. Precis som på bankmarknaden har vi också en oligopolsituation där nya spelare har svårare att slå sig in. Jag tror det finns förutsättningar för Sampo att vara långsiktigt lönsammare än ett amerikanskt försäkringsbolag av samma storlek.

      Beijer Alma: bolaget består av så många små enheter att jag inte tror det finns ett svar på frågan. Enheterna är ofta marknadsledare på sina små nischer och man levererar små komponenter till slutmonterade produkter med mycket högre värde. I sådana verksamheter är serviceerbjudande och långa kundrelationer något som kan tillåta ett bolag att hålla uppe priser.

      Alfa Laval: man är bland världens största i sina nischer och marknadsledarskap i sig är värdefullt framförallt inom B2B-företag. Men jag kan inte påstå att jag fullt ut förstår deras marknader. Om de skulle framstå som lite billigare någon gång skulle jag såklart försöka förstå detta bättre :-)

      Atlas Copco: alla som levererar till producerande industri och råvaruindustri kan peka på vinster med serviceorganisationer etc. som garanterar kunderna korta stillestånd och snabb respons. Att då vara bland världens största och ha ett globalt utbyggt servicenätverk som ett komplement till första klassens produkter är en god grund för återkommande köp från större kunder. Detta har man till stor del gemensamt med Alfa Laval.

      Radera
    2. Tack för ditt utförliga svar :) Om jag ska försöka sammanfatta ditt svar:

      Sampo: Intressant, som du säger så handlar vi i norden nog sällan upp. Folk byter inte och oligopolsituation är två bra konkurrensfördelar. Om tio år så har nog Björn Wahlroos genererat en del värden för oss. Tror exponeringen mot Nordea kan bli fördelaktig. Imponerande lönsamhet och stabila utdelningar.

      Beijer Alma: Serviceerbjudande. Långa kundrelationer. Två bra fördelar som kanske inte kan jämföras med kravet om att alla måste ha en försäkring. Men ändå, viktiga komponenter som fjädrar behövs även i dåliga tider. Slipade finanser, bra ägare och i min mening i klass med AtlasCopco och AlfaLaval.

      AlfaLaval: Stordriftsfördel. Ledande i sin nisch. Bra bolag, men som du säger behövs en bra rabatt vid inköp. Försäljningsmarknader 46% Asien/Latinamerika/Afrika och 6% Ryssland är trevligt.

      AtlasCopco: känns stabilare över konjunkturcyklar och är inte längre lika känsliga mot dåliga tider. Kronjuvelen inom svensk verkstad, prissatt därefter.

      Efter att ha läst om McDonalds har jag blivit imponerad. Kanske ett av de finaste bolagen i USA tillsammans med Coca cola, Wal-Mart och Johnson & Johnson. Har du analyserat McDonalds tidigare?

      Radera
  7. Hej! Tycker att det är rörigt med val av depå!
    Har en vanlig depå idag och har ca 45-50% av portföljen i aktier resterande del likvid.
    (5 olika företag) Tycker du att det är värt att börja göra framtida inköp i ISK? Även om portföljen är ganska liten och antal inköp är ganska få?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har själv påbörjat ett investeringssparkonto trots att jag hade ett antal depåer redan och har nu 5-6 procent av portföljen i ISK. Jag själv tycker alltså det är värt den lilla extra administrationen.

      Radera
  8. Tjenare Luppen,
    Jag har lagt märke till att inte använder FCF eller owner earnings i dina analyser som, tex finanstankar och 4020 gör. Hur kommer det sig? Är detta något du kollar på men inte har med i dina kriterier?

    MVH Travis

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej, den stora skillnaden mellan måtten är ju hur av- och nerskrivningar hanteras. Owner earnings är generellt intressantast, men kan också vara mycket svåra att fastställa. Vad man än tittar på måste man skärskåda siffrorna och för mig går det enklast med E.

      Radera
  9. Carl Göteborg29 mars 2013 10:53

    Jag har precis som du hm i portföljen. Läste i senaste numret av veckans affärer att de tycker hm tappat fart gentemot inditex. Kan tycka att de stått och stampat länge och att kursen inte stigit. Behåller du dina och vad tror du om företaget på säg 3-5 års sikt? Tack för en mycket läsvärd blogg och glad påsk

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har inga planer på att sälja mina HM. Jag har stora förhoppningar på bolaget. Inditex är också ett imponerande bolag, men jag håller mig till HM.

      Radera
  10. Har du inte fel aktuell kurs på AP Möller, ligger på 45400 inte 43480 som du har i listan?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tittar på den billigare A-aktien, inte B

      Radera
  11. Bra bloggartikel som jag tror du finner läsvärd. En jämförelse mellan de fyra storbankerna:

    http://www.redeye.se/aktiebloggen/swedbank/salj-banker-fastighetsbolag-byggbolag

    SvaraRadera
  12. Jag tycker att det vore intressant att höra ännu mer om dina tankar kring Apple. Företaget är klart köpvärt enligt dina kriterier och hamnar först på listan, men ända vill du klumpa ihop dem med Microsoft och Google som du inte anser är lika köpvärda, rent av övervärderade. I mina ögon är det lite märkligt eftersom dessa tre är väldigt olika bolag på många sätt. Jag förstår att du vill minimera risken, men som jag ser det så är det också ett tecken på att du inte litar på dina egna verktyg och att du bygger upp små innehav utan större inverkan på portföljen. Känner du dig inte trygg i dina egna analyser av Apple, Microsoft och Google eller vad är bakgrunden? Jag vet att du har svarat tidigare på frågan, men det skulle vara intressant med ett utförligt svar för jag brottas själv med problematiken hur hårt jag skall våga gå in i Apple som ser köpvärd ut.

    Stort tack för den i min meningen bästa ekonomibloggen.

    En annan Lundabo

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ett kort svar är att bolagen och faktiskt framförallt Apple bjuder på några identifierade risker som mina investeringskriterier inte fångar upp till 100 procent. När jag då ändå ser en stor investeringsmöjlighet är diversifiering ett rätt konventionellt grepp.

      Jag har inte några svårigheter att måla upp scenarier där något av bolagen får problem. Däremot har jag svårt att se gruppen som helhet misslyckas.

      Radera
    2. En annan lundabo!
      Förstår att du brottas med problematiken. Apple överst på denna bevakningslista kan föra mycket stress och olycka med sig. Jag vill återigen plussa för bloggaren finanstankars underbara inlägg TID FÖR KASSA där han berättar om hur han mötte Apple. Han satt och var nöjd med sina investeringar, men så kom Apple. Impulsivt säljes fina bolag och rubbet sätts i Apple på nivåer kring 515-550 dollar. Apple ligger runt 440 dollar idag. Som alltid när man investerar är disciplin det viktigaste ordet. Min erfarenhet av denna verksamhet att ju mer disciplinerad jag kan bli desto bättre går det. Ju mer jag tittar på investeringscase där det finns potential eller där det ser intressant ut ju sämre går det. Apple har fallit från toppen 700 dollar ner till dagens kurs. Det var köpvärt på 600-550-500-450 dollar. När du svettats ut och lugnat dig så förklara gärna varför det just nu skulle vara så köpvärt. För jag utgår att det inte är priset enbart som gör bolaget så köpvärt.
      Med vänlig hälsning
      Lars

      Radera
  13. Sammanfattningsvis tycker jag att Apples köpvärdhet kan sammanfattas med kassa, marknadsposition och marginaler. Naturligtvis finns det risker och naturligtvis kan kursen gå ner mer (vilket även var fallet Ericsson handlades för 4 SEK och när Swedbank var nästan uträknat). Att dagens marginaler inte kommer att vara verkar hela in investerarkollektivet vara överens om, men för någon som lutar sig mot fundamenta så har jag svårt att se att inte apple är lockande.

    SvaraRadera
  14. Jag har en fråga ang räntefond. Jag ser att många värdebloggare förespråkar spiltans korträntefond Sverige. Men hur är det bäst att äga den? VP-konto eller ISK? Jag har i nuläget 35% av kapitalet i aktier och 65% ligger hos volvofinans. Funderar på att flytta över en del från Volvofinans till Spiltans korta räntefond Sverige..

    SvaraRadera
    Svar
    1. Så länge räntan är högre än schablonräntan (1,45 procent) är det gynnsamt att ha fonden i ISK.

      Radera
  15. Hej

    Är mkt intresserad av hur du räknar fram neps.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej, det är snarare en bedömning än en beräkning. Bästa förklaringen hittar du nog i respektive bolagsanalys.

      Radera
  16. Hej, hur kommer du fram till att motiverat pris för SHB ligger på 315 kr? Jag har räknat både på snittresultat per aktie de senaste tre åren och de senaste fem åren och då kommit fram till ett motiverat pris på 285 kr resp. 300 kr vid p/e 15. Hur har du kommit fram till 315 kr?

    Tack för en av de absolut bästa bloggarna!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Min bedömning av bolagets normala intjäningsförmåga är 21 kronor, baserat på senaste vinsterna samt effekten från den sänkta bolagsskatten. 15*21 = 315 kronor.

      Radera
    2. Tack för ditt svar Luppen! :) Hur får du in effekten av den sänkta bolagsskatten i ekvationen? Jag förstår att du räknar med högre vinst eftersom mindre går bort i skatt, men är inte riktigt med på exakt hur du räknar ut detta?

      Radera
    3. Tidigare fick man behålla 73,7 procent av vinsten, numera 78 procent. Därmed ökar vinsten med 78/73,7 - 1 = 5,8 procent. Det gör drygt en krona till på en vinst på 20 kronor.

      Radera
    4. Tusen tack! Nu förstår jag! :)

      Radera
  17. Hejsan!
    Du valde att investera i Industrivärden, nr 4 på din lista, delvis pga att du redan har en stor andel aktier i Handelsbanken.
    Ponera att du sitter med en portfölj som inte innehåller något av de två bolagen, men som består av en fjärdedel vardera av bank, industri, konsument och olja. Skulle du i det läget istället köpa Handelsbanken?
    Bör man kolla något på utdelningen i de två bolagen? och då menar jag om det på något vis spelar in att Handelsbanken precis dela ut, medan Industrivärden delar ut om ca en månad.

    Mvh
    Patriq

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är alltid svårt att svara hypotetiskt på sådana frågor. Jag agerar ju alltid från "min verklighet".

      Om du jämför två bolag prismässigt där det ena precis avskilt sin utdelning och det andra snart ska göra det så bör man jämföra priserna exklusive utdelning.

      Radera
  18. Hej,

    Tack för en fantastisk blogg.

    Jag äger idag inga av aktierna du bevakar/innehar men kommer inom kort att konvertera min småbolagsportfölj till en värdeportfölj för ett långsiktigt sparande.

    Det vore därför ytterst intressant att höra hur du hade agerat om du fick börja från scratch idag med 3 MSEK likvida medel på kontot:

    Hur skulle din strategi för att nå 100% investering se ut?

    Hur skulle din nya portfölj diversifieras mellan olika sektorer/aktier?

    Skulle du med tanke på K/M ovan behålla en andel likvida medel i väntan på bättre köplägen? I så fall, i vilken omfattning?

    /Tomas

    SvaraRadera
    Svar
    1. Usch vilken svår fråga. Jag har ställts inför en liknande situation och jag gjorde många dåliga affärer den gången. Jag hade förmodligen spritt ut inköpen över tid med målet att vara fullinvesterad inom några år. Jag hade valt ett regelbundet belopp att investera per månad och då valt något av de attraktivaste alternativen, dock med hänsyn till att portföljen bör balanseras upp. Tyvärr är ju räntealternativet väldigt oattraktivt just nu.

      Radera